OS PRODUKT

[Śledziu] Początki Osiedla Swoboda są nierozerwalnie związane z powstaniem magazynu Produkt. Układ jest prosty, gdyby nie Osiedle nie byłoby Produktu, bez Produktu nie byłoby Osiedla.

Kiedy w grudniu 1999 roku, razem z bydgoską ekipą komiksowych twórców i publicystów (m. in. Andrzej Janicki, Maciej Simson Simiński, Krzysztof Mirowski, Łukasz Chmielewski i orbitujący kolega Adam Gajewski) montowaliśmy na szybko pierwszy numer Produktu, nie spodziewaliśmy się, że tworzymy potwora. Pismo było naturalnym przedłużeniem idei fanzinu Azbest, którego trzy numery ukazały się w latach 1997 - 1998. Ta idea była jasna. Zniesmaczeni królującym przez całe lata 90- te eksperymentem, który zdominował polski komiks (z trudem tym mianem nazywałem większość pokazywanych wtedy rzeczy), postawiliśmy nacisk na pełnokrwistych bohaterów, z którymi łatwo się utożsamić i historie, które da się czytać, nie tylko oglądać.

Wszystko zaczęło się w barze, gdzie królowała cerata i galat. Spotkałem się tam z Marcinem Przasnyskim, znanym jako Martinez, byłym już wtedy redaktorem naczelnym Secret Service. Zaimprowizowałem przed nim scenariusz pierwszego Osiedla i to wystarczyło, aby Martinez zapalił się do wydania komiksu. Historia, jak na koniec lat 90 - tych, była dość odważna, dlatego aby pokazać ją światu musieliśmy stworzyć zupełnie nowy byt - magazyn. Tak narodził się Produkt, którego pierwszy numer wkrótce ujrzał światło dzienne. I pozamiatał.

W 23 numerach Produktu ukazało się 14 odcinków Osiedla (to właśnie one znajdują się w wydaniu zbiorczym), prócz tego wraz z rysownikiem Kamilem Kurtem Kochańskim stworzyłem trzy odcinki spin offa Niedźwiedź' 78. Bohaterowie serii przewinęli się także w publikowanych w Produkcie komiksach z serii Pure Hemp Michała Bizona Lasoty (twórcy m. in. Pokoleń) oraz P - Luxie (bratnim magazynie, którego ukazały się dwa numery) w szortach - tributach m. in. Macieja Simsona Simińskiego czy Olafa Ciszaka.

Od piątego numeru Produkt (dotychczas publikowany przez Independent Press [NEO+]) wydawany był przez specjalnie w tym celu utworzone wydawnictwo Niezależna Prasa (Krzysztof Papliński, znany w growym światku, jako Banan plus tata), które po zamknięciu pisma w 2004, opublikowało także sześć zeszytów kolorowej serii Osiedle Swoboda, rozwijającej wątki znane z Produktu. Ale to już zupełnie inna historia...

Osiedle Swoboda na okładkach Produktu